Veruda nebo též Fratarský otok
Kouzelný ostrůvek Veruda u Puly pouhých 650 km od Českých Budějovic s bývalým klášterem a bohatým porostem borovic (včetně pinií) si Vás okamžitě získá. „Fratarski otok“- tak ho nazývají domorodci a díky mnichům se stal jednou velkou rajskou zahradou. Na kamenitém pobřeží západu a jihu najdete – jak bezpečné vstupy do vody, tak romantická, krytá zákoutí pro opalování, nerušenou četbu, pozorování skotačících delfínů. Dech se Vám zatají při neopakovatelných západech slunce se siluetami štíhlých jachet, vracejících se do bezpečného přístavu.
Nehledejte ostrůvek ztracený v oceánu – lodí se sem v sezóně dostanete z přístavu „Bunarina“ za pouhých 15 minut – každou hodinu. Pitnou vodu sem přivádí vodovod z Puly. V kempu jsou udržována sociální zařízení. Loď přiváží chleba a další základní potraviny i zásoby do bufetu (restaurace) – zpět odváží odpadky. Jsou zde kurty na volejbal, stoly na stolní tenis i hřiště na fotbálek. Labužníci ocení (co není možné na pevnině) možnost přípravy pokrmů na živém ohni. Čerstvé sardinky na roštu, zalévané červeným vínem jsou nejlepší.
Potápěčské centrum na ostrově Veruda
Je to již 29 let co jsme zde byli poprvé a stále se vracíme… Proč? Jedny z nejlepších potápěčských terénů severního Jadranu máte doslova nadosah. Přímo z ostrova na terasách a stěnách s návštěvou miny na písku ve 28 metrech lze absolvovat minimálně 5 ponorů. Nezapomenutelné jsou noční ponory s parejnoky, humry, úhoři, mořskými koníky… Snad jen 100 metrů to máte na „jeskyňky“ na protějším neobydleném ostrůvku „Malý Frašker“. Kdo si soustavu jeskyní a průlezů v hloubce od 1 do 17 metrů s úžasnými převisy do 25 metrů jednou proplaval – ten se vrací. Člun Vás za pár minut odveze na řadu dalších atraktivních lokalit: „Kaňon“, Velký Frašker (zbytky vraku), Banjola, „červené skály“ atd.
Naše potápěčské centrum na ostrově Veruda Vám zajistí kompletní potápěčské služby:
- plnění tlakových láhví
- půjčovna potápěčské výstroje
- kurzy potápění pro začátečníky (OWD) s mezinárodní certifikací v systémech UDI, PADI, CMAS
- výcvik potápění pro pokročilé (AOWD, SD a specializační kurzy) v systémech UDI, PADI, CMAS
- doprovod instruktora nebo průvodce na ponory
- doprava lodí na příbřežní lokality
- doprava lodí na vraky a vzdálenější lokality (celkem 14 vraků)
Každé potápěčské centrum má určitá specifika. Jak se potápí u nás na ostrově?
- Všichni potápěči ať jsou ubytováni na pevnině a na ponory dojíždějí nebo bydlí na ostrově pod stanem mají možnost uložení vlastní výstroje v našem centru. Doporučujeme přivézt s sebou ramínka na obleka a jacket. Po ponoru je samozřejmostí možnost opláchnutí výstroje sladkou vodou před centrem.
- Řadu krásných ponorů absolvujete přímo z ostrova, což na Jadranu jinde hned tak nenajdete. Výhoda je i v tom, že potápět se dá prakticky vždy – nikdy nejsou velké vlny kolem celého ostrova.
- Instruktoři, kteří k nám přijíždějí, oceňují ideální terén pro výcvik (chráněný prostor – tzv. „bazén“ se 3-4mi metry hloubky a dále terasy v různých hloubkách) přístupný po schodech jen cca 50 metrů pod centrem.
- Milovníci přírody a fotografové oceňují pestrost terénu a bohatost podvodního života ostrova Vruda a hlavně to, že se na ponor můžete na břehu v klidu připravit a pod vodou Vás nikdo nehoní. Bez omezení jsou i noční ponory.
- Na své si přijdou i milovníci freedivingu: hloubka cca 30 metrů se zakotvenou bójí, v červenci a srpnu i molo na 10ti metrech hloubky.
- Rozhodně se nenudí ani pokročilí a náročnější potápěči. Přímo u špičky ostrova Veruda můžete absolvovat sestup na minu do 28 metrů a dále k malému útesu ve 30ti metrech.
- Na lokality mimo ostrov se vyjíždí lodí pro 10 potápěčů. Touto lodí se jezdí i na vraky (celkem 15) severního jadranu. V roce 2016 byla u poloostrova Kamenjak potopena loď legendárního presidenta Jugoslávie gen. Tita a vrak lodi VIS patří v současnosti k nejnavštěvovanějším.
Podle chorvatského zákona o podvodních aktivitách z roku 2003:
- Před každým ponorem musí být skupina potápěčů zapsána v deníku „organizátora potápění“. Tento musí být přítomen s kyslíkem a připraveným člunem (nepotápí se). Vzhledem k tomu, že jsme jako „organizátoři“ neustále na ostrově potápět se můžete prakticky kdykoliv, ale samozřejmě nejméně ve dvojici.
- Výjezdy na ponory (člunem, lodí) jsou možné jen s „organizátorem potápění“, ale opět bez nutnosti doprovodu pod vodou.
- Ponory se plánují většinou den předem – plán se píše na informační tabuli a večer se konkretizuje. Ponory na vraky se někdy plánují i více dní předem a při menším počtu zájemců se na výjezdy spojujeme s ostatními centry v okolí.